Wołowina to mięso, które można przygotować na wiele kulinarnych sposobów i połączeń smakowych. Pomysłów na podanie mięsa jest bardzo dużo, od przystawki, przekąski poprzez danie główne. Wartości odżywcze i walory smakowe są bardzo wysokie. Atrakcyjność, wystawność i wykwintność to niewątpliwe najlepsze atuty mięsa wołowego, jednakże jego spożycie w Polsce nadal jest mniejsze niż innych mięs, wieprzowiny czy drobiu. Odpowiemy na najbardziej nurtujące Was pytania dotyczące wołowiny.
Jak kupować wołowinę?
- Należy zwrócić uwagę na kraj pochodzenia mięsa jak również certyfiakty jakości. Nasze mięsa posiadają certyfikat QAFP. Zachęcamy do wyboru mięsa z etykietą: Produkt Polski – produkt najwyższej jakości, który jest bezpieczny do spożycia.
- Zwracamy uwagę na wygląd i kolor, świeże mięso powinno być intensywnie czerwone, powierzchnia lekko wilgotna i matowa, sprężyste – po naciśnięciu powinno się odkształcić.
- Mięso zamnrożone traci na wartości, dlatego kupujmy tyle ile nam potrzeba.
- Aby mięso było smaczne, należy odpowiednio dobrać obrópkę termiczną – gotowanie, pieczenie, smażenie, duszenie.
Jak przygotować wołowinę?
- W zależności od osatecznego sposobu podania, wołowinę przed pieczeniem, grillowaniem, smażeniem czy duszeniem należy odpowiednio zamarynować. Marynata z przegotowanej wody, octu lub wina z dodatkiem przypraw i ewentualnie warzyw. Bardzo dobrze komponują się z mięsem: cebula, czosnek, pietruszka, marchew, seler oraz przyprawy takie jak: pieperz czarny, tymianek, jałowiec, ziele angielskie czy rozmaryn.
- Delikatne kawałki, takie jak polędwica, czy steki nie wymagają marynowania, a jedynie natarcia przyprawami.
- Steki czy burgery przyżądzamy według upodobania i smaku.
Jak przechowywać wołowinę?
- Świeżą wołowinę przechowujemy w lodówce w temperaturze 2-6ºC.
- Odpowiedni czas przechowywania mięsa zależy od formy jego zapakowania, w całości w lodówce do 2 dni, mięso pokorojone na mniejsze kawałki, skróci czas jego świeżości.
- Mięso zamrożone przechowujemy maksimum dwa miesiące.
- Upieczone czy usmażone mięso, przechowujemy tylko w odpowienim do tego pojemniku.
Jak przyrządzić wołowinę?
- Mięso na steki, przygotowujemy według uznania, dobieramy odpowiedni według gustu stopień usmażenia.
- Do wołowiny oprócz bitek i zrazów nie używamy tłuczka.
- Jeśli mięso jest odpowiednio marynowane, nie wymaga już długiej obróbki, aby było kruche, soczyste i smaczne.
Jak podawać wołowinę?
- Wołowina na obiad - najczęściej stosowane dodatki główne to kasza i ziemniaki, jako kolejne to sałatki i surówki, lub gotowane, ewentualnie grillowane warzywa.
- Wołowina lubi wino czerwone i różne jego odmiany, do dań lżejszych podajemy wino różowe, ale nigdy białe.
- Do mięsa pasują w większości sosy: grzybowy, musztardowy, beszamel, cebulowy, chrzanowy, pieczarkowy, koperkowy, kaparowy, curry, tatarski, z borówkami, z jabłkami, z żurawiną czy z czewonym winem.
- Wybieramy też dodatki naturalne, takie jak: owoce leśne, jałowiec oraz wszelkiego rodzaju grzyby: prawdziwki, podgrzybki, kurki, koźlaki, maślaki, rydze.
- Podajemy z marnatą: grzybki marynowane, pikle, gruszki, śliwki i dynia w occie, zielone pomidory, cebulki, ogórki, buraczki oraz sałatki marynowane, ogórki kiszone i małosolne, kapusta kiszona biała i czerwona.