Burger lub też inaczej Hamburger, to przede wszystkim przykład amerykańskiej i tłustej kuchni z barów typu fast-food, serwowany z dodatkami typu frytki, opiekane ziemniaki i napojem – typu coca cola. Stworzyć dobrego i smacznego burgera, to jednak nie lada wyczyn, należy odpowiednio skomponować i dobrać wszystkie składniki, aby burger był smaczny i wyjątkowy.
Burger ma formę większej, piętrowej kanapki, aby jednak nazwać go burgerem musi składać się z:
Pieczywo – tradycyjnie, powinna to być bułka pszenna drożdżowa obsypana sezamem.
Ciekawostka? Coraz częściej możemy spotkać bułkę pełnoziarnistą lub "kolorową", bułkę z dodatkiem buraka, szpinaku lub batatów.
Kotlet – podstawą mięsa na burgery jest świeżo mielone mięso wołowe, uformowane w kotlet i smażone lub grillowane
Ciekawostka? Oprócz mięsa wołowego, możemy znaleźć burgery z mięsa drobiowego lub zamienników mięsa, jak: soja, fasola, soczewica, burak czy marchew.
Warzywa – klasyczne dodatki do burgera to sałata, ogórek konserwowy, świeży pomidor, cebula.
Ciekawostka? Właściwie nie ma ograniczeń co do wyboru warzyw, według upodobania możemy łączyć ze sobą różne smaki: pikantne, słodkie, kwaśne czy słone, ewentualnie warzywa typu pikle.
Sos – wybór sosu do hamburgera to już ostateczny krok, finalnie jest to ketchup, musztarda, sos burgerowy, lub mieszanka kliku smaków.
Ciekawostka? Amerykański sos do burgerów BBQ to popularny sos do burgerów z grilla, ale nie tylko on doskonale pasuje, warto poznać smaki sosów z mango i chilli, sos teriyaki, czerwonej cebuli w winie.
Z pewnością nie braknie zwolenników tradycyjnych, klasycznych amerykańskich burgerów i barów typu fast-food, ale coraz bardziej powiększa się grono "burgerożerców" ceniących sobie "healthy food" – czyli zdrowego jedzenia i trybu życia, dla których jakość i pochodzenie produktów ma duże znaczenie.
Najczęściej wybieramy mięso wołowe najwyższej jakości, najlepiej jeśli będą to 3 różne kawałki, np: mostka, udźca, łaty lub rostbefu – jedne chude a drugie tłustsze. Dla dzieci najchętniej wybieramy jagnięcinę, indyka lub kurczaka. Jeśli mamy taką możliwość sami zmielmy mięso, wtedy mamy pewność, że mięso jest bez dodatków, przypraw, świeże i zdrowe. Odpowiedni stopień wysmażenia kotleta, grubość i soczystość, to czynniki wpływające na smak mięsa.
Kiedy pogoda pozwala na biesiadowanie na zewnątrz, najchętniej spotykamy się z rodziną i znajomymi na grillu, przyjęciach w ogrodzie, na działce i właśnie wtedy jest to okazja na zrobienie pysznego burgera. Od kilku lat w większych miastach coraz modniejsze są też zloty food-trucków, gdzie sprzedawane jest jedzenie zwane "street-food" lub jedzeniem na wynos. W taki sposób dostępny jest już prawie każdy rodzaj "szybkiej kuchni".