Blog

Jak usmażyć dobrego steka?

 

 

Na co zwrócić uwagę aby odpowiednio przygotować steka, jaki stopień wysmażenia będzie najlepszy, który kawałek mięsa wybrać na steka?


Takie pytania często pojawiają się jeśli chcemy przygotować steki dla swoich gości oraz zamawiając steka w restauracji.

 

Nie ma jednej słusznej odpowiedzi na pytanie, zależy ona od osobistych upodobań smakowych. Na początek powiemy, jakie jest najlepsze mięso na steka i jak je wybrać.

 

Wyróżniamy steki wołowe z:

  • polędwicy

  • rostbefu

  • antrykotu

 

W naszym sklepie znajdziesz porcjowane, gotowe Stek z wołowiny dojrzewającej - RIB EYE stek, T-bone stek, Porterhouse stek. Jak również świeże mięso na steki. 

 

Mięso powinno być świeże, odpowiednio odcięte, odpowiednio grube, marmurkowate i odpowiednio przechowywane. Rekomendowana grubość steka to od 2,5-4 cm. Aby zachować najlepsze walory smakowe wołowiny zaleca się kroić ją w poprzek włókien. Aby końcowo uzyskać docelową kruchość, soczystość i smak mięsa, dobieramy preferowany stopień wysmażenia. Wysokiej jakości surowiec jest kluczowym aspektem dobrego smaku. W przypadku temperatury i czasu wysmażenia, stosujemy klasyfikację 6 stopni:

 

BLUE – mięso trzymane w temperaturze pokojowej, obsmażone z dwóch stron, jest podgrzane, zamknięte, ale w środku pozostaje surowe. Temperatura powinna być między 45-47C, po zdjęciu z patelni i nacięciu, powinna ukazać się błękitna barwa, stąd nazywamy steka "blue". 

 

RARE – mięso trzymane w temperaturze pokojowej, obsamażone z dwóch stron, jednak warstwa wysmażenia powinna mieć około 5 milimetrów, nieco więcej niż w przypadku BLUE, ale stek wciąż pozostaje krwisty.

 

MEDIUM RARE – mięso trzymane w temperaturze pokojowej, obsmażone z dwóch stron, nieco głębiej niż 5 milimetrów, ale mięso ma nadal w środku barwę ciemną. Temperatura powinna być między 50-52C. Po zcjęciu z patelni i nacięciu, powinna ukazać się krew i osocze. 

 

MEDIUM - mięso trzymane w temperaturze pokojowej, obsmażone z dwóch stron a barwa mięsa w środku jest już różowa. Temperatura mięsa w środku powinna być około 60C, nie powinny wyciekać żadne płyny. 

 

MEDIUM WELL- mięso trzymane w temperaturze pokojowej, obsmażone z dwóch stron, barwa mięsa już mocno różowa. Smażone jest w temperaturze 65-70C, co powoduje ścięcie wszystkich białek, mięso jest zwarte i miękkie. 

 

WELL DONE - mięso trzymane w temperaturze pokojowej, obsmażone z dwóch stron. Smażone w temperaturze ponad 70C, co powoduje całkowite ścięcie białka, a mięso pozostaje dobrze wysmażone. 

 

Niezbędnym narzędziem do przygotowania steka jest specjalny termometr do mięsa. Przystosowany jest on do wysokich temperatur, a dzięki ostremu zakończeniu, łatwo wbić go w mięso i odczytać temperaturę. Jeśli pod ręką nie mamy takiego termometru, palcami możemy sprawdzić sprężystość steka, delikatnie uciskać powierzchnię, czym mięso naciskamy mocniej, staje się twardsze i mocnjej wysmażone.

 

Nie trudno zauważyć, ale aby przygotować odpowiedniego steka, trzeba mieć dużą wprawę. Wraz z doświadczeniem łatwiej jest rozróżnić stopień wysmażenia i przygotowania. Z czasem doświadczeni kucharze, nie używają też termometru. Gotowanie powinno sprawiać nam przyjemność i satysfakcję, jeśli początkowo nie uda nam się zrobić dobrego steka, nie poddawajmy się, ćwiczmy dalej.

Pozostaw komentarz