Rodzaj opakowania stanowi istotny element wpływający na jakość i trwałość mięsa. Nasze produkty mięso i wędlina ze sklepu internetowego z dostawą do domu są pakowane w szczególnych warunkach i należytą starannością.
Interesuje Cię jak wygląda proces pakowania i etykietowania produktów, chcesz dowiedzieć się jak pakujemy Twoje zamówienie?Zapraszamy do przeczytania artykułu.
Dla kupującego etykieta jest najważniejszą cześcią produktu zakupionego w sklepie. To na niej znajdują się informację o zawartości produktu, jego skład i wykaz składników oraz substancji, producent, data spożycia, wartości spożywcze oraz inne informację, które są regulowane przepisami prawa. Zasady etykietowania są wspólne dla krajów UE, a w przypadku mięsa, obowiazują specjalne zasady etykietowania.
Specjalny znak identyfikacyjny – taki znak znajduje się na mięsie i innych produktach zwierzęcych pochodzących z UE. Owalny kształt zawierający informację o oznaczeniu kraju, składa się z ciągu cyfer i liter. Nazywany też jako znak weterynaryjny, który nadawany jest każdemu podmiotowi. Dla przykładu, znak ten składa się z 8 cyfr: 2 pierwsze to kod wojwództwa, 2 kolejne kod powiatu, 2 następne kod działalności, a dwa ostatnie kod producenta.
Jakość – certyfikat jakości, czyli w skrócie QAFP to symbol najwyższej jakości, wspaniałego smaku i gwarancja zdrowych produktów. Certyfikacja obejmuję kulinarne mięso wołowe, wieprzowe, mięso drobiowe i wędliny. Wyroby spełniają restrykcyjne wymagania i podlegają stałej kontroli. Takie certyfiakty posiada wiele produktów w naszym sklepie internetowym. Szukaj znaku jakości przy opisie produktu. Więcej informacji o znaku jakości znajdziesz w innym artykule.
Pochodzenie – stosuje się oprócz literowej nazwy, znakowanie mięsa flagą kraju pochodzenia. Znaki mają być czytelne, widoczne i nieusuwalne. Dla różnych rodzajach mięs będzie znajdowało się odpowiednie oznakowanie. Dla wołowiny na przykład, należy wskazać kraj pochodzenia, hodowli i uboju.
Zapoznaj się także z najważniejszymi skrótami, które znajdziesz na etykiecie:
MAP – pakowanie w atmosferze ochronnej, takie pakowanie zapewni żywności dłuższy termin przydatności oraz produkty są lepiej zabezpieczone podczas transportu. Dodatkowo folia poliolefinowa sprawia, że produkty lepiej się prezentują. Dzięki takiemu opakowaniu produkty utrzymują swój kolor, ale proces dojrzewnia zostaje zatrzymany. Taki sposób pakowania mięsa jednak nie nadaje się do morożenia w zamrażarce. Przed zamrożeniem należy produkt wyjąć z opakowania i włożyć do szczelnej torby.
VAC - mięso pakowane próżniowo – metoda pakowania próżniowego, czyli hermetycznie i szczelnie. Tak pakowane produkty mają dluższy okres przydatności do spożycia. Mięso jest tzw."spłaszczone", co w przypdku zamrożenia lub przewożenia daje na większą przestrzeń. Taki rodzaj pakowania sprawia, że mięso dojrzewa do momentu otwarcia i czym bliżej terminu przydatności do spożycia, mięso staję się bardziej kruche.
Opakowanie z folii – to jeden ze sposobów pakowania próżniowego za pomocą folii z tworzywa sztucznego. Metoda ta sprawia, że mięso jest ściskane przez folię, do momentu otwarcia, ale często zadarza się, że folia ślizga się na mięsie. Produkt w folii nabiera ciemneijszego koloru, który znika po otwarciu. W taki sposób pakowane są np: niektóre kiełbasy i pasztety.