Blog

Podroby w kulinariach

 

Polska i Francja to wiodące kraje Europy, które w swoim menu mają wiele potraw, gdzie podroby są niezastąpionym i głównym składnikiem. W tradycyjnej polskiej kuchni lub nowoczesnej francuskiej, przepis na pasztet nie może obejść się bez wątróbki, a kiełbasa bez jelita wieprzowego.

 

Podroby jednak nie są jeszcze na tyle doceniane, choć ich wartości odżywcze są bardzo wysokie. Zawierają źródło białka zwierzęcego, kwasu foliowego, żelaza, kolagenu, elastyny, wapnia oraz witamin. Wykorzystanie podrobów zwierzęcych to również racjonalne podejście do środowiska, które jest uważane za bardzo modne, nazywane jest "zero waste", czyli całkowite użycie kulinarne elementów mięsnych. Z uwagi na swoją zbitą strukturę, podroby wymagają dłuższej obróbki termicznej. Duszone, gotowane lub smażone, najlepiej przygotować je kiedy są świeże, nie zaleca się mrozić podrobów, ze względu na to, że zawierają dużo wody i tracą przy rozmrażaniu swoje wartości smakowe. Jak wybrać dobry produkt w sklepie? Należy sprawdzić kolor, zapach i konsystencje. Produkt, który zmienił kolor, w zapachu kwaśny, nieswoisty, to cechy, które świadczą, że podroby nie nadają się do konsumpcji.

 

Kuchnia polska, w swoim dorobku może pochwalić się takimi wyrobami, jak: pasztet, salceson, kaszanka, wątrobianka czy nóżki na zimno. Wśród tradycyjnych przepisów na główne danie popularne są flaki, pieczony drób – gęś, kaczka, indyk lub kurczak nadziewany wątróbką, wątróbka smażona z cebulą, gulasz z żołądków, gulasz z serc, cynaderki, ozory w sosie lub bardzo ekskluzywne policzki wołowe.

 

Choć przez długie lata podroby uważano za produkt mało wykwintny i elegancki, europejska kuchnia może poszczycić się potrawami, które stały się popularne i są podawane w najlepszych restauracjach. Do takich dań zaliczamy Foire gras – francuski pasztet z gęsich wątróbek, Haggis – szkocka wędlina z podrobów owczych duszona w żołądku, lub angielska wędlina śniadaniowa Black pudding. W środkowej Europie, Niemczech lub Austrii, słynne Leberwust – to pasztet w kształcie kiełbaski, nazywany też potocznie pasztetową.

 

Wielu smakoszy wyrobów z podrobami uznaje je za bardzo wyjątkowe w smaku, szlachetne, niebanalne, oryginalne i wytrawne. Z uwagi na smak i na zapach dań z podrobami, nie trafiają one niestety każdemu do gustu, ale na pewno znajdziemy zwolenników smalcu, pasztetu, salcesonu lub flaków.

Pozostaw komentarz